Free Your Mendje

Current events, society, culture, science, insights. The music. Cinema. The books. The theater. The art.

Moderators: Shpati, ZenMaster

ZenMaster
Posts: 940
Joined: Tue Mar 03, 2015 2:50 pm
Team: Čukarički Stankom
Has thanked: 18 times
Been thanked: 13 times
Contact:

Mon Jan 04, 2021 7:34 pm

Plako wrote: Mon Jan 04, 2021 6:51 pm Doubt VV will grab a significant electorate share in Albania but I really like listening to Elvis Hoxha, the VV leader in Albania. Hopefully they get into the parliament and have enough of a voice there.
I agree they won't get significant electorate but Rama landslide victory will irritate his opponents. Even within party Basha does not appear like the right person to overthrow Rama from power, "humbja e paralajmeruar" will produce lot of anger and rage that Vetevendosje definitively will channel it on their favour. In the short term they will have difficult time but their persistence and their fighting spirit will be attractive not only for left but also for the right.
Kuqaloshi maoist
User avatar
Plako
Posts: 2946
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times
Contact:

Mon Jan 04, 2021 8:30 pm

ZenMaster wrote: Mon Jan 04, 2021 7:34 pm
Plako wrote: Mon Jan 04, 2021 6:51 pm Doubt VV will grab a significant electorate share in Albania but I really like listening to Elvis Hoxha, the VV leader in Albania. Hopefully they get into the parliament and have enough of a voice there.
I agree they won't get significant electorate but Rama landslide victory will irritate his opponents. Even within party Basha does not appear like the right person to overthrow Rama from power, "humbja e paralajmeruar" will produce lot of anger and rage that Vetevendosje definitively will channel it on their favour. In the short term they will have difficult time but their persistence and their fighting spirit will be attractive not only for left but also for the right.
Basha is an amateur. He needs to get rid of both Berisha & Meta for him to gain legitimacy as being his own man first before he has a chance to get rid of Rama. These elections look bleak. If VV is positioning themselves for 2025 they need to gain a foothold in Kuvend but both PD and PS are afraid of them so they'll do their best to keep them out. If PDIU gets more votes than VV than you know the shit's fucked.
User avatar
artan
Posts: 1957
Joined: Thu Feb 26, 2015 4:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times
Contact:

Tue Jan 05, 2021 12:40 am

VV won't win the elections in Albania and they know that as well. The point is to get a foothold, win over minds and to get ready for future elections. Eventually they'll be seen as the alternative to the "two party" system gridlocking Albania
User avatar
Aurora Bulkualis
Posts: 3351
Joined: Tue Feb 24, 2015 9:24 pm
Location: Bulkustan
Team: Fc Bulku
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Tue Jan 05, 2021 7:35 am

VV's not going to do anything there. Nationalistic parties fail hard in Albania. Aleanca Kuq e Zi was pretty much laughed off.
John 14:6 "Bulku saith unto him, I am the way, the truth, and the life: no man cometh unto the Father, De Biasi, but by me."
ZenMaster
Posts: 940
Joined: Tue Mar 03, 2015 2:50 pm
Team: Čukarički Stankom
Has thanked: 18 times
Been thanked: 13 times
Contact:

Tue Jan 05, 2021 3:12 pm

Aurora Bulkualis wrote: Tue Jan 05, 2021 7:35 am VV's not going to do anything there. Nationalistic parties fail hard in Albania. Aleanca Kuq e Zi was pretty much laughed off.
I don't think they will be able to earn more than 25k in their first run or be competitive in next two election cycles but they will definitively create a platform for unprivileged people in Albania. VV is very inclusive in Kosovo and i believe they will follow same path in Albania. Rhetoric will be anti-establishment, anti-neoliberal more than folkloric nationalism.
Kuqaloshi maoist
User avatar
artan
Posts: 1957
Joined: Thu Feb 26, 2015 4:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times
Contact:

Tue Jan 05, 2021 3:35 pm

Aurora Bulkualis wrote: Tue Jan 05, 2021 7:35 am VV's not going to do anything there. Nationalistic parties fail hard in Albania. Aleanca Kuq e Zi was pretty much laughed off.
I wouldn't call VV nationalistic. I think there viewed as nationalistic in Kosovo for their self-determination stance (which is reasonable) but in generally they're a left wing party. But I guess that doesn't mean much in politics as it seems everywhere in the world most political parties that are "progressive" when it comes to slogans/talking points like changing curriculums for gender pronouns or something about racism but when it comes down to actual policies they always stay silent and implement polices that constantly hurt their working class population.

But I do wonder if the VV party in Albania will develop nationalistic policies. I can see them pushing the whole "unification" topic down the road as political parties in Albania don't touch this issue. It will be a talking point for them.
User avatar
Plako
Posts: 2946
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times
Contact:

Tue Jan 05, 2021 4:54 pm

I recently listened to a couple of interviews of Elvis Hoxha, the VV leader in Albania, and I'm happy they have made the right choice to elevate Elvis as the VV leader in Albania. Zgjedhje me e goditur nuk besoj se mund te behej dhe tregon se sa vizion ka Kurti si udheheqes. Shpresoj me gjithe shpirt qe Hoxha te pakten te futet ne Kuvend kesaj rradhe dhe ne 2025 te konkurojne vertete per pushtet.

ZenMaster
Posts: 940
Joined: Tue Mar 03, 2015 2:50 pm
Team: Čukarički Stankom
Has thanked: 18 times
Been thanked: 13 times
Contact:

Mon Jan 11, 2021 2:38 pm

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana


Javën që po shkon gazeta britanike «Financial Times» botoi një tekst mbi Dubain në kohën e pandemisë. Thelbi i shkrimit ishte ky: ndërsa shumë metropole të botës po qëndrojnë të mbyllura, Dubai po shndërrohet në qytet të ndejave, drekave, darkave e «netëve të çmendura» të turistëve nga bota e jashtme, sidomos europianëve. Në Dubai pothuaj nuk ka kufizime. Aty-këtu distancë sociale, por përditshmëria ecën si para pandemisë. Pse jo një darkë në Dubai?
Ishte çështje ditësh kur në Dubai do të shihej duke shijuar jetën ndonjë politikan shqiptar. Nga mbrëmë kjo është dokumentuar me video: disa ministra e ministre të qeverisë «socialiste» të Tiranës, zyrtarë të qytetit të Tiranës dhe një biznesmen shihen në një restorant duke e marrë jetën me nge. Sipas mediave të Tiranës «delegacioni i copave të mishit» ia shtroi muhabetit në restorantin «Nusr-Et», i njohur edhe përtej Dubait pasi kuzhinieri kurd Nurset Gökçe në vitin 2017 shpërndau në Instagram një video ku shihet duke kripësuar dhe prerë një copë mish të quajtur «Ottoman Steak». Në mesin e politikanëve të estradës jo vetëm nga Tirana është bërë trend të shkohet për darkë «Te Nusreti» në Dubai. Në kohë pandemie aty vështirë do të gjeni ministra të shteteve funksionale, por do të gjeni ministra shtetesh në tranzicion të përhershëm, ku sundimtarët e vërtetë janë oligarkët dhe ky lëngata kryesore shtetërore është – korrupsioni i qeveritarëve.
Në çdo vend me drejtësi funksionale do të sqarohej deri në fund: pse shkuan ministrat shqiptarë në Dubai dhe cili ishte sebepi i asaj darke? Sa ka kushtuar dhe kush e ka paguar? Nëse ministrat paskan shkuar për «të sjellë investime», siç po përpiqet ta bind opinionin kryeministri i Shqipërisë, po zyrtarët e kabinetit të tij ç’punë patën në Dubai? Apo zyrtari i qytetit të Tiranës? I cili, përndryshe, dikur mbante ligjërata me zë të lartë kundër korrupsionit dhe e valëviste flamurin e antikorrupsionit duke bërtitur «Mjaft». Me sa duket për disa morali i angazhimit publik zgjat vetëm deri në çerekun e rrugës, pra derisa të gjejnë një kamion të pushtetit për të hipur. Pastaj nga kamioni me lehtësi pështyhet mbi ata që s’qenë të zot të hipin në kamionin e korrupsionit, sepse besuan në disa parime dhe në etikë profesionale dhe njerëzore.
Shqipëria është në prag të fushatës elektorale dhe gjasat që rrethanat e kësaj darke të sqarohen janë të vogla. Fundja, kanë ndodhur në Shqipëri skandale edhe më të mëdha dhe nuk kanë pasur asnjë konsekuencë ligjore. Kultura e pandëshkueshmërisë e shkatërron besimin e qytetarëve ndaj politikës, qeveritarëve, shtetit. Andaj Shqipëria renditet ndër vendet që po humb shumë njerëz, të cilët po kërkojnë një jetë më të mirë në Perëndim – me çdo kusht, madje edhe duke kërkuar azil. Ndërsa ministrat e qeverisë «socialiste» bëjnë qejf në Dubai, pa njoftuar opinionin se me çfarë misioni shkuan atje, në Shqipëri ka ende njerëz që presin të kenë një kulm mbi kokë pas tërmetit të vitit 2019. Ka njerëz që këto ditë janë në rrezik për shkak të vërshimeve. Ka njerëz që nuk kanë mundësi financiare të trajtohen pas infektimit me virusin aktual. Ka njerëz që kriza që shkaktoi virusi ua ka zhdukur bazën e ekzistencës. Ka njerëz që kanë mbetur të papunë. Dhe ka njerëz që shërohen në Turqi. Dhe ka njerëz që shkojnë në Dubai për darkë. Janë pushtetarë dhe «gazetarë» të pushtetit.

Tragjedia e Shqipërisë është se nuk ka opozitë të fuqishme. Sepse opozita e sotme – kur ishte në pushtet - s’ka qenë shumë më ndryshe se pushteti i sotëm. Keqqeverisja shumëvjeçare dhe mosndëshkimi i të korruptuarve kanë ndikuar që shumë qytetarë të mos shohin kurrfarë kuptimi në angazhimin publik për të mirën publike. Kjo është edhe një tragjedi tjetër shqiptare. Me gjasë më e madhja. Sepse po të kishte rezistencë të madhe publike, pushteti do të frikësohej dhe disiplinohej dhe njëkohësisht do të lindte një opozitë e re, e efektshme, e cila merret me hallet e vërteta të Shqipërisë.

Enver Robelli
Kuqaloshi maoist
User avatar
Plako
Posts: 2946
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times
Contact:

Mon Jan 11, 2021 4:53 pm

Kjo darka ishte nje shenje e qarte e provincializmit te klases sone politike. Kam pasur rastin te nxjerr disa miq per darke ne NYC dhe kerkonin me doemos te ikin tek Nusreti. Nje cmenduri qe kushtoi $750 per 3 veta per nje darke minimale/mediokre. Nuk eshte problemi tek parate pasi eshte NYC dhe do paguash, po tek mediokriteti i sherbimit, ushqimit dhe shtrenjtesise se pasjustifikuesshme. Nesje ideja ishte qe keta kerkonin medoemos te shkonin atje qe te benin foto dhe ti postonin ne IG. Me nxorren mallin keta zorraxhinjte qe kane vajte ne Dubai dhe do shesin pordhe gjate gjite vitit tani ne Tirane qe kane ngrene tek Nusreti ne Dubai.
User avatar
Plako
Posts: 2946
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times
Contact:

Wed Jan 20, 2021 7:19 pm

How to make "Sthridhlja", a tagliatelle style pasta made in Italy since 1450 when Albanian refugees settled in southern Italy. These Arbëreshe communities still retain the language and culture, along with some delicious recipes like this one.

Post Reply
  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 6 guests