Why don't we use Albanian?

Seksioni në gjuhën Shqipe i forumit me tema nga më të ndryshmet . Zonë ku flitet veç Shqip ! "Gjuha dhe njerëzit janë tapia e vendit dhe gjuha ruhet atje ku flitet !"
User avatar
Rodon
Contact:
Posts: 180
Joined: Sun Mar 27, 2016 1:18 pm

Why don't we use Albanian?

Thu May 05, 2016 10:19 am

Seriously, why don't we use our language instead of English?
User avatar
NYVirus
Contact:
Location: NYC
Team: Arsenal; Skenderbeu; New York Mets
Posts: 340
Joined: Tue Feb 24, 2015 8:33 pm

Re: Why don't we use Albanian?

Thu May 05, 2016 3:00 pm

I think it's to allow non-Albanians or Albanians born in other countries, to also participate as necessary. Une jam ne regull dhe me perdorimin e Shqipes (kam bere te njejten pyetje si ti para nje viti ne kete board).
User avatar
Rodon
Contact:
Posts: 180
Joined: Sun Mar 27, 2016 1:18 pm

Re: Why don't we use Albanian?

Thu May 05, 2016 8:44 pm

Mendoj se jane shume te pak ata qe s'e flasin. Besoj qe pothuajse te gjithe e kuptojn Shqipen ketu, edhe pse nuk e dine ta shkruajne.
Ata qe nuk dine ta shkruajne (me vjen ndermend Shpati) mund te perdorin anglishten. Nuk eshte e drejte qe per hir te nje pakice shume e vogel te pershtatim te gjithe atyre. Ne fakt, Shqiptareve qe nuk dine me fol mire Shqip i jepet nje mundesi te arte ne kete forum per ta rimesuar!

Cfare mendoni per kete sugjerim?
User avatar
Plako
Contact:
Posts: 2408
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am

Why don't we use Albanian?

Thu May 05, 2016 10:11 pm

Rodon wrote:Mendoj se jane shume te pak ata qe s'e flasin. Besoj qe pothuajse te gjithe e kuptojn Shqipen ketu, edhe pse nuk e dine ta shkruajne.
Ata qe nuk dine ta shkruajne (me vjen ndermend Shpati) mund te perdorin anglishten. Nuk eshte e drejte qe per hir te nje pakice shume e vogel te pershtatim te gjithe atyre. Ne fakt, Shqiptareve qe nuk dine me fol mire Shqip i jepet nje mundesi te arte ne kete forum per ta rimesuar!

Cfare mendoni per kete sugjerim?

Sugjerim shume i mire. Këshilla ime do ishte të hapesh tema në Shqip, forumi s'ka kufizime. Unë personalisht ama preferoj Anglishten.

Meqe jemi në këtë temë do ishte mirë sikur forumet të kishin emertime si në Anglisht edhe në Shqip. P.sh. Albanian football/Futbolli Shqiptar
User avatar
AlMadman
Contact:
Posts: 305
Joined: Wed Mar 25, 2015 4:04 pm

Re: Why don't we use Albanian?

Fri May 06, 2016 1:08 am

Me sa di une gjuha shqipe nuk eshte e ndaluar knej pari, atehere ju si anetare vendosni ne cilen gjuh keni deshire te komunikoni.
User avatar
Plako
Contact:
Posts: 2408
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am

Re: Why don't we use Albanian?

Fri May 06, 2016 3:46 am

Mirë do ishte ta kishim të paktën një temë në Shqip.
User avatar
Rodon
Contact:
Posts: 180
Joined: Sun Mar 27, 2016 1:18 pm

Re: Why don't we use Albanian?

Fri May 06, 2016 9:22 am

MadMani ka drejt. Nuk na ndalon asgje me fol Shqip.

Une tash e tutje do te shkruaj vetem Shqip.
User avatar
Plako
Contact:
Posts: 2408
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am

Re: Why don't we use Albanian?

Fri May 06, 2016 3:49 pm

Rodon wrote:MadMani ka drejt. Nuk na ndalon asgje me fol Shqip.

Une tash e tutje do te shkruaj vetem Shqip.
Ah t'lumt pushka Rodon djali :)
User avatar
Simboli i Diellit
Contact:
Location: Mailand
Team: Der AC Mailand
Posts: 3262
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am

Re: Why don't we use Albanian?

Sat May 07, 2016 2:54 am

Rodon pse nje teme anglisht ne nje seksion shqip :D ? Sidoqofte nese ju zgjon me shume interes te diskutoni ne shqip atehere thjesht mjafton te hapesh me shume tema shqip te ky seksioni i forumit e me tutje nese diskutimet ne shqip jane per futbollin mund te shtojme nje seksion te futbollit shqiptar ne shqip.
User avatar
Aurora Bulkualis
Contact:
Location: Bulkustan
Team: Fc Bulku
Posts: 2367
Joined: Tue Feb 24, 2015 9:24 pm

Re: Why don't we use Albanian?

Sat May 07, 2016 11:40 pm

It's more difficult for some of us, especially considering there are like 30 diff dialects
John 14:6 "Bulku saith unto him, I am the way, the truth, and the life: no man cometh unto the Father, De Biasi, but by me."

Return to “Kafja e Madhe”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

Login · Register

In total there are 223 users online :: 2 registered, 0 hidden and 221 guests
Registered users: Bing [Bot], Google [Bot]
Most users ever online was 537 on Wed Jan 10, 2018 9:19 am
Total posts 20191
Total topics 281
Total members 224
Our newest member aliarslan007
No birthdays today