Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Everything about Albanian Superliga. Technical discussions, teams, jerseys, curiosities, fans, ultras organizations ...

Moderators: ZenMaster, Shpati

User avatar
Rodon
Posts: 189
Joined: Sun Mar 27, 2016 1:18 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Thu Jul 21, 2016 10:57 am

Duket sikur më kishin ndëgjuar kur u ankova disa muaj më parë për numrin tepë të lartë e lojtarëve servo/malazez :)

-----

http://sport.oranews.tv/kategoria-ii-pa ... 2016-2017/

Ndryshime në futbollin shqiptar për sezonin 2016-2017. Vendimi I rëndësishëm prek Kategorinë e Dytë. Duke nisur nga kampionati i ardhshëm, nuk do të lejohen më lojtarë të huaj në këtë ligë.
Vendimi është marrë nga FSHF-ja, kjo për t’u dhënë më shumë mundësi lojtarëve vendës që të afirmohen duke u krijuar një shans të mirë që të nisin karrierën që synojnë.
“Në Kategorinë e Dytë nuk do të lejohen më lojtarë të huaj. Kjo, për t’u dhënë mundësi futbollistëve vendës që të afirmohen. Gjithashtu, janë miratuar edhe rregulloret e reja. Në lidhje me aktivizimin e lojtarëve nga ekipet A në B, është vendosur që nga skuadra e parë në atë të dytë mund të kalojnë maksimumi 5 lojtarë. Por, që të luajnë me ekipin B, duhet që të kenë kaluar 48 orë nga momenti kur kanë luajtur me skuadrën A. Do të konsiderohet që kanë luajtur me ekipin A vetëm ata futbollistë që janë hedhur në fushë dhe jo ata që vetëm mund të kenë qenë në protokoll. Ndërsa nga ekipi B në A mund të transferohen maksimalisht 2 lojtarë”, u shpreh Lusien Nurishmi.
Ekzekutiv i FSHFsë ka miratuar disa ditë më parë edhe datat e fillimit të kampionateve për sezonin e ri. Kështu, Kategoria Superiore do të nisë më 7 shtator dhe do të përfundojë më 27 maj. Kategoria e Parë është përcaktuar të startojë më 10 shtator dhe do të mbyllet më 13 maj.
Ndërsa, Kategoria e Dytë do të nisë më 18 shtator dhe do të zgjasë deri më 7 maj. Superkupa e Shqipërisë do të luhet më 24 gusht.
Logoja e kampionatit do të jetë një risi e sezonit të ardhshëm në Superiore.
“Në bashkëpunim edhe me sektorin e marketingut, ne kemi krijuar logon e Superiores dhe të Kupës së Shqipërisë. Risia e sezonit të ardhshëm do të jetë vendosja e logos në fanellat e skuadrave. Në të gjitha fanellat e ekipeve do të jetë e stampuar logo e kampionatit. Kjo kategori do të arrijë në një nivel edhe më të lartë në lidhje me marketingun”, sqaron Nurishmi.
User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 5416
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 369 times
Been thanked: 211 times
Contact:

Thu Jul 21, 2016 11:39 am

Kategoria e dyte is the third division. Actually i don't think that there were many foreigners playing there so nothing will change. They should force the second division to play albanian players too leaving just superliga with a limited number of max 4-5 foreign players .
User avatar
Doc
Posts: 56
Joined: Thu Feb 26, 2015 7:52 am
Location: Sigurimi
Team: FK Dinamo
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Mon Aug 01, 2016 5:57 pm

We need some foreign players for Dinamo.
Eshte lufta finale
vendimtare mbi ne
Internacionale
Do te jet nje bote e re
User avatar
Plako
Posts: 3857
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 164 times
Contact:

Tue Aug 02, 2016 3:16 am

Doc wrote:We need some foreign players for Dinamo.
WTF? You guys are in the third division?


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Aurora Bulkualis
Posts: 5063
Joined: Tue Feb 24, 2015 9:24 pm
Location: Bulkustan
Team: Fc Bulku
Has thanked: 257 times
Been thanked: 263 times
Contact:

Tue Aug 02, 2016 3:49 am

They don't want foreign players, because it's harder to match fix with them. Look at Teuta. All Albanian team, and they're the most accused for match fixing. Albanian players don't mind "taking a hit" for their corrupt owners as long as they get paid. Teuta's keeper was suspended last season for match fixing, but not their owner.
"Cheap things you can buy in bulk, but Bulku is priceless" Ervin Xhevahir Bulku
User avatar
Plako
Posts: 3857
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 164 times
Contact:

Tue Aug 02, 2016 3:59 pm

Aurora Bulkualis wrote:They don't want foreign players, because it's harder to match fix with them. Look at Teuta. All Albanian team, and they're the most accused for match fixing. Albanian players don't mind "taking a hit" for their corrupt owners as long as they get paid. Teuta's keeper was suspended last season for match fixing, but not their owner.

Are you conveniently forgetting Skenderbeu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Aurora Bulkualis
Posts: 5063
Joined: Tue Feb 24, 2015 9:24 pm
Location: Bulkustan
Team: Fc Bulku
Has thanked: 257 times
Been thanked: 263 times
Contact:

Wed Aug 03, 2016 12:38 am

Skenderbeu is nothing compared to these other teams. Skenderbeu at least tries to compete. There are some teams whose sole goal is to fix matches.
"Cheap things you can buy in bulk, but Bulku is priceless" Ervin Xhevahir Bulku
User avatar
Plako
Posts: 3857
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 164 times
Contact:

Wed Aug 03, 2016 4:17 am

Aurora Bulkualis wrote:Skenderbeu is nothing compared to these other teams. Skenderbeu at least tries to compete. There are some teams whose sole goal is to fix matches.
Well yeah Skenderbeu tries to compete so it can fix CL matches. C'mon dude Teuta are amateurs when compared to Skenderbeu and their match-fixing skills. In addition to fixing it shames Skenderbeu also fixes other matches in Superliga when their direct title challengers are involved. They have taken match fixing to Juve levels.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Leandro
Posts: 411
Joined: Thu Jun 02, 2016 8:59 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Wed Sep 14, 2016 12:06 am

Worked quite well for Juve. Kampionatet tona kanë aq pakë ekipe sa nuk ka kuptim të luajnë të huaj. Më mirë me lojtarë vendas. Niveli është bythë sidoqoftë.

Një gjë nuk kuptoj pse duhet të ketë kategori e parë A dhe B, wtf organizimi vari leshin. Qr duka kokë tallash bq i mutit. VETËM ME EKSPERIMENTU DO SHQIPTARI! Se mos përdornim naj metodë që funksionon në tër botën!
rrëfeni mëkatet tuaja: www.faltore.al
User avatar
Plako
Posts: 3857
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 164 times
Contact:

Wed Sep 14, 2016 1:02 am

Jane ndare ne Veri-Jug me duket.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Post Reply
  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 2 guests