Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Everything about Albanian Superliga. Technical discussions, teams, jerseys, curiosities, fans, ultras organizations ...
User avatar
Rodon
Contact:
Posts: 180
Joined: Sun Mar 27, 2016 1:18 pm

Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Thu Jul 21, 2016 10:57 am

Duket sikur më kishin ndëgjuar kur u ankova disa muaj më parë për numrin tepë të lartë e lojtarëve servo/malazez :)

-----

http://sport.oranews.tv/kategoria-ii-pa ... 2016-2017/

Ndryshime në futbollin shqiptar për sezonin 2016-2017. Vendimi I rëndësishëm prek Kategorinë e Dytë. Duke nisur nga kampionati i ardhshëm, nuk do të lejohen më lojtarë të huaj në këtë ligë.
Vendimi është marrë nga FSHF-ja, kjo për t’u dhënë më shumë mundësi lojtarëve vendës që të afirmohen duke u krijuar një shans të mirë që të nisin karrierën që synojnë.
“Në Kategorinë e Dytë nuk do të lejohen më lojtarë të huaj. Kjo, për t’u dhënë mundësi futbollistëve vendës që të afirmohen. Gjithashtu, janë miratuar edhe rregulloret e reja. Në lidhje me aktivizimin e lojtarëve nga ekipet A në B, është vendosur që nga skuadra e parë në atë të dytë mund të kalojnë maksimumi 5 lojtarë. Por, që të luajnë me ekipin B, duhet që të kenë kaluar 48 orë nga momenti kur kanë luajtur me skuadrën A. Do të konsiderohet që kanë luajtur me ekipin A vetëm ata futbollistë që janë hedhur në fushë dhe jo ata që vetëm mund të kenë qenë në protokoll. Ndërsa nga ekipi B në A mund të transferohen maksimalisht 2 lojtarë”, u shpreh Lusien Nurishmi.
Ekzekutiv i FSHFsë ka miratuar disa ditë më parë edhe datat e fillimit të kampionateve për sezonin e ri. Kështu, Kategoria Superiore do të nisë më 7 shtator dhe do të përfundojë më 27 maj. Kategoria e Parë është përcaktuar të startojë më 10 shtator dhe do të mbyllet më 13 maj.
Ndërsa, Kategoria e Dytë do të nisë më 18 shtator dhe do të zgjasë deri më 7 maj. Superkupa e Shqipërisë do të luhet më 24 gusht.
Logoja e kampionatit do të jetë një risi e sezonit të ardhshëm në Superiore.
“Në bashkëpunim edhe me sektorin e marketingut, ne kemi krijuar logon e Superiores dhe të Kupës së Shqipërisë. Risia e sezonit të ardhshëm do të jetë vendosja e logos në fanellat e skuadrave. Në të gjitha fanellat e ekipeve do të jetë e stampuar logo e kampionatit. Kjo kategori do të arrijë në një nivel edhe më të lartë në lidhje me marketingun”, sqaron Nurishmi.
User avatar
Simboli i Diellit
Contact:
Location: Mailand
Team: Der AC Mailand
Posts: 3262
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am

Re: Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Thu Jul 21, 2016 11:39 am

Kategoria e dyte is the third division. Actually i don't think that there were many foreigners playing there so nothing will change. They should force the second division to play albanian players too leaving just superliga with a limited number of max 4-5 foreign players .
User avatar
Doc
Contact:
Location: Sigurimi
Team: FK Dinamo
Posts: 52
Joined: Thu Feb 26, 2015 7:52 am

Re: Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Mon Aug 01, 2016 5:57 pm

We need some foreign players for Dinamo.
Eshte lufta finale
vendimtare mbi ne
Internacionale
Do te jet nje bote e re
User avatar
Plako
Contact:
Posts: 2409
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am

Re: Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Tue Aug 02, 2016 3:16 am

Doc wrote:We need some foreign players for Dinamo.
WTF? You guys are in the third division?


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Aurora Bulkualis
Contact:
Location: Bulkustan
Team: Fc Bulku
Posts: 2371
Joined: Tue Feb 24, 2015 9:24 pm

Re: Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Tue Aug 02, 2016 3:49 am

They don't want foreign players, because it's harder to match fix with them. Look at Teuta. All Albanian team, and they're the most accused for match fixing. Albanian players don't mind "taking a hit" for their corrupt owners as long as they get paid. Teuta's keeper was suspended last season for match fixing, but not their owner.
John 14:6 "Bulku saith unto him, I am the way, the truth, and the life: no man cometh unto the Father, De Biasi, but by me."
User avatar
Plako
Contact:
Posts: 2409
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am

Re: Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Tue Aug 02, 2016 3:59 pm

Aurora Bulkualis wrote:They don't want foreign players, because it's harder to match fix with them. Look at Teuta. All Albanian team, and they're the most accused for match fixing. Albanian players don't mind "taking a hit" for their corrupt owners as long as they get paid. Teuta's keeper was suspended last season for match fixing, but not their owner.

Are you conveniently forgetting Skenderbeu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Aurora Bulkualis
Contact:
Location: Bulkustan
Team: Fc Bulku
Posts: 2371
Joined: Tue Feb 24, 2015 9:24 pm

Re: Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Wed Aug 03, 2016 12:38 am

Skenderbeu is nothing compared to these other teams. Skenderbeu at least tries to compete. There are some teams whose sole goal is to fix matches.
John 14:6 "Bulku saith unto him, I am the way, the truth, and the life: no man cometh unto the Father, De Biasi, but by me."
User avatar
Plako
Contact:
Posts: 2409
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am

Re: Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Wed Aug 03, 2016 4:17 am

Aurora Bulkualis wrote:Skenderbeu is nothing compared to these other teams. Skenderbeu at least tries to compete. There are some teams whose sole goal is to fix matches.
Well yeah Skenderbeu tries to compete so it can fix CL matches. C'mon dude Teuta are amateurs when compared to Skenderbeu and their match-fixing skills. In addition to fixing it shames Skenderbeu also fixes other matches in Superliga when their direct title challengers are involved. They have taken match fixing to Juve levels.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Leandro
Contact:
Posts: 411
Joined: Thu Jun 02, 2016 8:59 pm

Re: Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Wed Sep 14, 2016 12:06 am

Worked quite well for Juve. Kampionatet tona kanë aq pakë ekipe sa nuk ka kuptim të luajnë të huaj. Më mirë me lojtarë vendas. Niveli është bythë sidoqoftë.

Një gjë nuk kuptoj pse duhet të ketë kategori e parë A dhe B, wtf organizimi vari leshin. Qr duka kokë tallash bq i mutit. VETËM ME EKSPERIMENTU DO SHQIPTARI! Se mos përdornim naj metodë që funksionon në tër botën!
rrëfeni mëkatet tuaja: www.faltore.al
User avatar
Plako
Contact:
Posts: 2409
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am

Re: Kategoria e dytë pa të huaj nga sezoni 2016/2017

Wed Sep 14, 2016 1:02 am

Jane ndare ne Veri-Jug me duket.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Return to “Albanian Superliga + Kosova and Ilirida”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

Login · Register

In total there are 343 users online :: 4 registered, 0 hidden and 339 guests
Registered users: Albanian Damien, Bing [Bot], Google [Bot], Pjetër
Most users ever online was 537 on Wed Jan 10, 2018 9:19 am
Total posts 20208
Total topics 281
Total members 224
Our newest member aliarslan007
No birthdays today