Albanian National Team [General topic]

With memories of the golden years (80's) of the albanian football still fresh on her mind, Albania is now attempting to recreate its strong football legacy. As young players start making their names abroad, the future is looking bright for Albanian football!

Moderators: ZenMaster, Shpati

User avatar
artan
Posts: 3087
Joined: Thu Feb 26, 2015 4:08 am
Has thanked: 10 times
Been thanked: 185 times
Contact:

4 years ago we played Serbia in that famous drone match. Can't believe it's been 4 years already...
Pjetër
Posts: 830
Joined: Tue Feb 24, 2015 7:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 14 times
Contact:

artan wrote: Tue Oct 16, 2018 4:38 am 4 years ago we played Serbia in that famous drone match. Can't believe it's been 4 years already...
I remember I was sitting in my statistics class constantly refreshing the XT match thread on my phone. :rrokullisem: :rrokullisem:
User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 5420
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 372 times
Been thanked: 211 times
Contact:

Quote from the Future Tecnic Director : “
Ju garantoj se në dy vitet e ardhshme do të shikoni një ecuri pozitive dhe përparim të ekipeve kombëtare. Përveç punës, për të dërguar sa më shumë lojtarë në ekipin A, qëllimi im është që të zhvillojmë sa më tepër futbollin brenda vendit. Pra, do të punoj shumë që në vitet e ardhshme të ketë në Kombëtare më tepër lojtarë që luajnë në kampionatin shqiptar. Nga klubet e huaja do të vijnë vetëm ata top-talentet që bëjnë diferencën, pra lojtarë që do të kenë një nivel shumë më të lartë se ata që luajnë në Superiore. Nëse diferenca mes lojtarëve që luajnë në Shqipëri dhe atyre që aktivizohen jashtë është diku te 15%, ne do të preferojmë ata që luajnë në kampionatin tonë. Do të punojmë më tepër me ata, në mënyrë që të kapin atë 15%. Synimi im është që të seleksionojmë sa më mirë, që lojtarët e talentuar të shkojnë sa më shpejt te Kombëtarja A. Do të organizojmë një herë në javë ndeshje me lojtarët e Kombëtareve që luajnë në Shqipëri. “
User avatar
Plako
Posts: 3857
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 164 times
Contact:

Simboli i Diellit wrote: Tue Oct 16, 2018 12:10 pm Quote from the Future Tecnic Director : “
Ju garantoj se në dy vitet e ardhshme do të shikoni një ecuri pozitive dhe përparim të ekipeve kombëtare. Përveç punës, për të dërguar sa më shumë lojtarë në ekipin A, qëllimi im është që të zhvillojmë sa më tepër futbollin brenda vendit. Pra, do të punoj shumë që në vitet e ardhshme të ketë në Kombëtare më tepër lojtarë që luajnë në kampionatin shqiptar. Nga klubet e huaja do të vijnë vetëm ata top-talentet që bëjnë diferencën, pra lojtarë që do të kenë një nivel shumë më të lartë se ata që luajnë në Superiore. Nëse diferenca mes lojtarëve që luajnë në Shqipëri dhe atyre që aktivizohen jashtë është diku te 15%, ne do të preferojmë ata që luajnë në kampionatin tonë. Do të punojmë më tepër me ata, në mënyrë që të kapin atë 15%. Synimi im është që të seleksionojmë sa më mirë, që lojtarët e talentuar të shkojnë sa më shpejt te Kombëtarja A. Do të organizojmë një herë në javë ndeshje me lojtarët e Kombëtareve që luajnë në Shqipëri. “
Kush eshte ky?
User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 5420
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 372 times
Been thanked: 211 times
Contact:

Oh finally they convinced Loret Sadiku to play for us. Also Ardian Ismajli is a good addon. With Basha, Memushaj , Xhaka, Lilaj and Sadiku at midfield the coach can leave Ramadani and Ndoj at home.

Image
User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 5420
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 372 times
Been thanked: 211 times
Contact:

Plako wrote: Sat Oct 27, 2018 4:39 pm
Kush eshte ky?
Our U17 coach, the vice manager we had during Kuže’s time.
User avatar
artan
Posts: 3087
Joined: Thu Feb 26, 2015 4:08 am
Has thanked: 10 times
Been thanked: 185 times
Contact:

Sadiku is a big addition for us. Shame he never got cleared for Kosova because they could use him more lol. I wonder if he’ll play in the midfield or as a central defender for us. Having a midfield trio of Sadiku, Xhaka and Memushaj could work. The Catalan got called up again, can this dude play LB?

I think Lenjani deserves a game because he’s been playing well this season in Switzerland. Don’t like how Balaj keeps on getting called up which makes me believe he’ll be starting again...
User avatar
Shqipëria Etnike
Posts: 30
Joined: Thu Feb 26, 2015 3:46 am
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times
Contact:

————————— Strakosha —————————
——Hysaj—Xhimsiti—Mavraj👳🏻‍♂️—Lenjani——
———Memushaj——Sadiku——Xhaka————
———Uzuni—————Manaj————Grezda——
Dallku
Posts: 4951
Joined: Thu Feb 26, 2015 3:26 pm
Has thanked: 117 times
Been thanked: 414 times
Contact:

Loret Sadiku used to be decent a couple years ago but who knows now. Either way both matches are pretty much friendlies so he can test what he wants. I have a feeling that Pannuci will be gone after this month though.
User avatar
Aurora Bulkualis
Posts: 5084
Joined: Tue Feb 24, 2015 9:24 pm
Location: Bulkustan
Team: Fc Bulku
Has thanked: 259 times
Been thanked: 266 times
Contact:

Hopefully he plugs that hole in front of the defence. We can't be shifting players so much.
"Cheap things you can buy in bulk, but Bulku is priceless" Ervin Xhevahir Bulku
Post Reply
  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Google [Bot] and 60 guests