Free Your Mendje

Current events, society, culture, science, insights. The music. Cinema. The books. The theater. The art.

Moderators: Shpati, ZenMaster

User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 4343
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 95 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Wed Apr 21, 2021 7:29 pm

ZenMaster wrote: Wed Apr 21, 2021 4:24 pm Per keqardhje qe ne Shqiperi po vazhdon avazi i vjeter, sa me shume afrohet dita e zgjedhjeve aq me shume tensiohet situata politike. Pardje kishte nje te plagosur ne Kavaje ndersa sot nje i vrare dhe 5 te plagosur ne Elbasan. Nese do vazhdoj ky trend siç duket do te kasaphane ne diten e zgjedhjeve kur pritet te jete rezultati i ngushte mes fituesit dhe humbesit.
PS vazhdon duke blere vota dhe shperndare dokumente per votime dyfishe. PD tani eshte e uritur e do mbaje te vetet me buke se ka 8 vjet opozite keshtu qe bejne “luftetaret e drejtesise” duke ndal furgonat me miell e ushqime neper cdo qytet, keshtu ske ku shkon pa u perplas...
User avatar
Plako
Posts: 3080
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 12 times
Been thanked: 42 times
Contact:

Wed Apr 21, 2021 7:35 pm

ZenMaster wrote: Wed Apr 21, 2021 4:24 pm Per keqardhje qe ne Shqiperi po vazhdon avazi i vjeter, sa me shume afrohet dita e zgjedhjeve aq me shume tensiohet situata politike. Pardje kishte nje te plagosur ne Kavaje ndersa sot nje i vrare dhe 5 te plagosur ne Elbasan. Nese do vazhdoj ky trend siç duket do te kasaphane ne diten e zgjedhjeve kur pritet te jete rezultati i ngushte mes fituesit dhe humbesit.
Me cka pashe ajo ne Kavaje s'kishte lidhje me politiken. Ama sapo u vra ne Elbasan nje i PS-se nga nje i PD-se.
ZenMaster
Posts: 1061
Joined: Tue Mar 03, 2015 2:50 pm
Team: Čukarički Stankom
Has thanked: 34 times
Been thanked: 46 times
Contact:

Wed Apr 21, 2021 9:35 pm

Plako wrote: Wed Apr 21, 2021 7:35 pm
ZenMaster wrote: Wed Apr 21, 2021 4:24 pm Per keqardhje qe ne Shqiperi po vazhdon avazi i vjeter, sa me shume afrohet dita e zgjedhjeve aq me shume tensiohet situata politike. Pardje kishte nje te plagosur ne Kavaje ndersa sot nje i vrare dhe 5 te plagosur ne Elbasan. Nese do vazhdoj ky trend siç duket do te kasaphane ne diten e zgjedhjeve kur pritet te jete rezultati i ngushte mes fituesit dhe humbesit.
Me cka pashe ajo ne Kavaje s'kishte lidhje me politiken. Ama sapo u vra ne Elbasan nje i PS-se nga nje i PD-se.
Po pra ky osht problemi me i madh se cdo sherr ordiner politizohet ne ekstrem dhe shfrytezohet per politike ditore. Ma shume po ngjan si lufte mes karteleve meksikane se fushate zgjedhore.
Kuqaloshi maoist
User avatar
Plako
Posts: 3080
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 12 times
Been thanked: 42 times
Contact:

Wed Apr 21, 2021 10:42 pm

ZenMaster wrote: Wed Apr 21, 2021 9:35 pmPo pra ky osht problemi me i madh se cdo sherr ordiner politizohet ne ekstrem dhe shfrytezohet per politike ditore. Ma shume po ngjan si lufte mes karteleve meksikane se fushate zgjedhore.
Lere lere se eshte tmerr.
ZenMaster
Posts: 1061
Joined: Tue Mar 03, 2015 2:50 pm
Team: Čukarički Stankom
Has thanked: 34 times
Been thanked: 46 times
Contact:

Mon Apr 26, 2021 11:29 am

Lul Basha should accept verdict of albanians. Edi Rama will beat him also for the fourth and fifth time if he insists to remain as leader of opposition.
Kuqaloshi maoist
User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 4343
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 95 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Mon Apr 26, 2021 12:52 pm

Shumica e kutive te numruara jane ne zonat urbane. Ne zonat rurale e djathta ka me shume mbeshtetje dhe diferenca prej 3.4% do ngushtohet akoma me shume. Basha nuk eshte aspak karizmatik, flet shume qete, pa emocione sa qe nuk te duket se i interesojne me te vertet hallet e popullit. Ama sido te jete e majta ka humb shume terren dhe nese bejne qeverine e bejne prej Tom Doshit.
User avatar
Plako
Posts: 3080
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 12 times
Been thanked: 42 times
Contact:

Mon Apr 26, 2021 6:16 pm

ZenMaster wrote: Mon Apr 26, 2021 11:29 am Lul Basha should accept verdict of albanians. Edi Rama will beat him also for the fourth and fifth time if he insists to remain as leader of opposition.
S'ka per te ndodh kurre. Ku do shkoje Luli shkrete? Do thote qe ja vodhen zgjedhjet dhe do vazhdoje e do garoje edhe ne 2025-en.
Simboli i Diellit wrote: Mon Apr 26, 2021 12:52 pm Shumica e kutive te numruara jane ne zonat urbane. Ne zonat rurale e djathta ka me shume mbeshtetje dhe diferenca prej 3.4% do ngushtohet akoma me shume. Basha nuk eshte aspak karizmatik, flet shume qete, pa emocione sa qe nuk te duket se i interesojne me te vertet hallet e popullit. Ama sido te jete e majta ka humb shume terren dhe nese bejne qeverine e bejne prej Tom Doshit.
Humbesi i madh ne keto zgjedhje eshte Ilir Meta. PS duket se mund te perfundoje aty ku ishte ne 2017 (74 vende) ose mund te bjere deri ne 70-71. Ama, LSI ka patur goxha renie nga 19 vendet qe kishte ne 2017.
User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 4343
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 95 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Mon Apr 26, 2021 6:33 pm

LSI se i kane mbaruar leket dhe shumica e administrates qe votonte per to iken te PSja. Ato interesaxhinjt po e bejne diferencen.
ZenMaster
Posts: 1061
Joined: Tue Mar 03, 2015 2:50 pm
Team: Čukarički Stankom
Has thanked: 34 times
Been thanked: 46 times
Contact:

Mon Apr 26, 2021 6:59 pm

Simboli i Diellit wrote: Mon Apr 26, 2021 12:52 pm Shumica e kutive te numruara jane ne zonat urbane. Ne zonat rurale e djathta ka me shume mbeshtetje dhe diferenca prej 3.4% do ngushtohet akoma me shume. Basha nuk eshte aspak karizmatik, flet shume qete, pa emocione sa qe nuk te duket se i interesojne me te vertet hallet e popullit. Ama sido te jete e majta ka humb shume terren dhe nese bejne qeverine e bejne prej Tom Doshit.
Nuk kam dileme qe rezultati do jete jashtezakonisht i ngushte dhe ne fund jam i bindur qe opozita do te perpara me vota por kam frike se e kan perdor sistemin dhe Tom Doshin ne menyre perfekte sa me fut hunden perpara.
Kuqaloshi maoist
User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 4343
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 95 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Mon Apr 26, 2021 8:02 pm

Degjo, ne Shqiperi sondazhet nuk funksionojne sepse ato qe e shesin voten nuk pergjigjen prej turpit dhe dallohet diferenca nga exitpollet edhe ato afer qeverise me 6-9 mandate me teper. Tom Doshi merr me shume vota se Nisma Thurje, LVV dhe Jozefina Topalli se bashku... ka patur shitje-blerje votash pafund... Ndryshimi mund te vije kur diaspores ti garantohet e drejta e votes pasi ne nuk mund te na blejne kurre.
Post Reply
  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 4 guests