Albanians abroad

With memories of the golden years (80's) of the albanian football still fresh on her mind, Albania is now attempting to recreate its strong football legacy. As young players start making their names abroad, the future is looking bright for Albanian football!

Moderators: Shpati, ZenMaster

User avatar
Plako
Posts: 3431
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 27 times
Been thanked: 106 times
Contact:

Mon Dec 21, 2020 5:21 pm

Simboli i Diellit wrote: Mon Dec 21, 2020 10:59 am Meanwhile Inzaghi yesterday came out saying that it was probably his fault that he played Strakosha the match they lost against Sampdoria but for now Reina deserves to play and Strakosha’s time will come. This is clear hierarchy change in that position. Now either Strakosha improves in the chances he gets or has to move to another team. Lazio’s fan are quite demanding and he’s become a target for a while. Tare should keep albanians at Lazio the minimum possible . As soon as they become decent or good enough to play for other teams just sell them.
I don't think Tare did himself any favors with that Muriqi transfer.
User avatar
plisi
Posts: 200
Joined: Sun Mar 25, 2018 11:26 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Mon Dec 21, 2020 6:08 pm

Plako wrote: Mon Dec 21, 2020 5:21 pm
I don't think Tare did himself any favors with that Muriqi transfer.
Or Kosovo for the matter, we now know that he speaks serbian too, like him being a turkophile wasn't enough.
User avatar
Plako
Posts: 3431
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 27 times
Been thanked: 106 times
Contact:

Mon Dec 21, 2020 7:02 pm

plisi wrote: Mon Dec 21, 2020 6:08 pm
Plako wrote: Mon Dec 21, 2020 5:21 pm
I don't think Tare did himself any favors with that Muriqi transfer.
Or Kosovo for the matter, we now know that he speaks serbian too, like him being a turkophile wasn't enough.
Ndoshta kjo ceshtja e gjuhes eshte me sensitive ne Kosov po nuk me duket ndonje mekat i madh nga ana e Muriqit. Ka fol me nje shok te skuadres ne guhen e tij. Nuk ka nevoje te kthehet ne politike.
User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 5138
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 316 times
Been thanked: 171 times
Contact:

Mon Dec 21, 2020 8:32 pm

Plako wrote: Mon Dec 21, 2020 7:02 pm
plisi wrote: Mon Dec 21, 2020 6:08 pm
Plako wrote: Mon Dec 21, 2020 5:21 pm
I don't think Tare did himself any favors with that Muriqi transfer.
Or Kosovo for the matter, we now know that he speaks serbian too, like him being a turkophile wasn't enough.
Ndoshta kjo ceshtja e gjuhes eshte me sensitive ne Kosov po nuk me duket ndonje mekat i madh nga ana e Muriqit. Ka fol me nje shok te skuadres ne guhen e tij. Nuk ka nevoje te kthehet ne politike.
Shume ne Kosove e dinin Jugosllavishten rrjellshem sikur ne Shqiperi e flasin Italishten a Greqishten. Plus ato kane qene pjese e nje shteti federal ku ajo gjuhe ka qene e detyrueshme. Ska asnje faj Muriqi per ket gje. Une ne nje event sportiv ne Kosove ku shumica e sportistve ishin nga ish jugosllavia + Bullgaria u ndjeva sikur ne Himare gjate pushimeve , si injorant qe sdi gjuhen e komshiut , aty ku gjuhet kryesore europjane skryejne pune lol
ZenMaster
Posts: 1271
Joined: Tue Mar 03, 2015 2:50 pm
Team: Čukarički Stankom
Has thanked: 102 times
Been thanked: 88 times
Contact:

Mon Dec 21, 2020 9:07 pm

Simboli i Diellit wrote: Mon Dec 21, 2020 8:32 pm
Plako wrote: Mon Dec 21, 2020 7:02 pm
plisi wrote: Mon Dec 21, 2020 6:08 pm

Or Kosovo for the matter, we now know that he speaks serbian too, like him being a turkophile wasn't enough.
Ndoshta kjo ceshtja e gjuhes eshte me sensitive ne Kosov po nuk me duket ndonje mekat i madh nga ana e Muriqit. Ka fol me nje shok te skuadres ne guhen e tij. Nuk ka nevoje te kthehet ne politike.
Shume ne Kosove e dinin Jugosllavishten rrjellshem sikur ne Shqiperi e flasin Italishten a Greqishten. Plus ato kane qene pjese e nje shteti federal ku ajo gjuhe ka qene e detyrueshme. Ska asnje faj Muriqi per ket gje. Une ne nje event sportiv ne Kosove ku shumica e sportistve ishin nga ish jugosllavia + Bullgaria u ndjeva sikur ne Himare gjate pushimeve , si injorant qe sdi gjuhen e komshiut , aty ku gjuhet kryesore europjane skryejne pune lol
Sa per kuriozitet Lorik Cana e ka nda dhomen me Boskovicin te PSG. Mihajlovici e ka marr Manajn me stervit te Sampdoria me ekip te pare, ka pas raport fort special me Valon Behramin. Baba i Mitrovicit ka deklaru qe Besnik Hasi e ka trajtu djalin e tij me pas djalin e vet. Fali Ramadani osht shqiptar edhe i ka bo transferet ma te bujshme te talentave serb ne top klube evropiane. Per mu fort zhvillim normal qe Muriqi shoqnohet me Marusic, Milinkovic-Savic. Tare osht nacionalist por ne nje moment e ka afru ne ekip edhe nje cope muti si Bisevac. Ne nje klub profesionist po besoj qe te gjithe permbahen prej epsheve te tyre nacionaliste edhe e perqafojn frymen jugosllave te vllaznim-bashkimit.
These users thanked the author ZenMaster for the post:
Simboli i Diellit
Kuqaloshi maoist
User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 5138
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 316 times
Been thanked: 171 times
Contact:

Mon Dec 21, 2020 11:13 pm

Po normalisht ajo qe ndodh te lazio te Lazio nuk ka pse te kthehet ne çeshtje kombetare. Dhe kur Tare i detyroi te benin ate foton te bashkuar futbollistet shqiptare dhe serb pas eventit ne Beograd te gjithe e moren pozitivisht . Ai i eshte pergjigj vetem me nje Ajmo ne koment e ndoshta eshte nder fjalet e vetme qe di . Keta tellalle gazetash si gazeta ekspres ate presin ...
User avatar
Plako
Posts: 3431
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 27 times
Been thanked: 106 times
Contact:

Mon Dec 21, 2020 11:54 pm

Simboli i Diellit wrote: Mon Dec 21, 2020 11:13 pm Po normalisht ajo qe ndodh te lazio te Lazio nuk ka pse te kthehet ne çeshtje kombetare. Dhe kur Tare i detyroi te benin ate foton te bashkuar futbollistet shqiptare dhe serb pas eventit ne Beograd te gjithe e moren pozitivisht . Ai i eshte pergjigj vetem me nje Ajmo ne koment e ndoshta eshte nder fjalet e vetme qe di . Keta tellalle gazetash si gazeta ekspres ate presin ...
Eshte edhe pjese e kultures tone besoj. Une kur takoj dike nga nje vend qe di dy llafe do i perdor nqs me jepet mundsia. Para dy javesh isha tek restoranti i nje mikut dhe tek banaku ishte nje goc Serbe. Kur ika i thashe "Laku noc", qe eshte nje nga 3-4 shprehet qe di ne Serbisht.
User avatar
andi2410
Posts: 226
Joined: Sun May 24, 2015 10:58 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times
Contact:

Tue Dec 22, 2020 3:33 am

Dallku wrote: Mon Dec 21, 2020 3:01 pm Bare is doing pretty good in Spain. His team is also on top of the league.

He's good enough for a top 4 league imo. Hopefully in La Liga next season.
He's become a very good player - a complete box-to-box midfielder. He's the best we have atm and it's not even close. Hope to see him in La Liga next season.
ZenMaster
Posts: 1271
Joined: Tue Mar 03, 2015 2:50 pm
Team: Čukarički Stankom
Has thanked: 102 times
Been thanked: 88 times
Contact:

Wed Dec 23, 2020 8:01 pm

Now it's clear Ismajli is fourth central defender on the Spezia hierarchy. Starts from bench against Genoa.
Kuqaloshi maoist
User avatar
CanaYouDoIt
Posts: 2525
Joined: Tue Jun 11, 2019 10:56 pm
Has thanked: 489 times
Been thanked: 110 times
Contact:

Wed Dec 23, 2020 8:41 pm

Broja finally back, did he have covid or a normal injury ?
Post Reply
  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 30 guests