Albanian Superliga

Everything about Albanian Superliga. Technical discussions, teams, jerseys, curiosities, fans, ultras organizations ...

Moderators: Shpati, ZenMaster

User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 5138
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 316 times
Been thanked: 171 times
Contact:

Sat Jan 16, 2021 10:38 am

Plako wrote: Sat Jan 16, 2021 2:49 am
Simboli i Diellit wrote: Fri Jan 15, 2021 11:57 pm Vllaznia beats Kukesi 1:0 and deepens the difference by 15 points with them. Partizani should get an easy win tomorrow against Skenderbeu.
They just tied Apollonia at home last week, with a shady penalty called against them in the last minute. I wouldn't take anything for granted.
It would be like forfeiting the league with 12 points difference with 14 games played so far.
User avatar
Plako
Posts: 3431
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 27 times
Been thanked: 106 times
Contact:

Sat Jan 16, 2021 7:23 pm

Simboli i Diellit wrote: Sat Jan 16, 2021 10:38 am It would be like forfeiting the league with 12 points difference with 14 games played so far.
Shyqyr e fituam. One step closer to Skenderbeu getting relegated too. Dinamo is in first place in K2. It'd be amazing is these two teams swapped places. Finally some justice for a decade long injustice.
User avatar
Simboli i Diellit
Posts: 5138
Joined: Thu Mar 05, 2015 3:26 am
Location: Milan
Team: AC Milan
Has thanked: 316 times
Been thanked: 171 times
Contact:

Sat Jan 16, 2021 10:38 pm

Plako wrote: Sat Jan 16, 2021 7:23 pm
Simboli i Diellit wrote: Sat Jan 16, 2021 10:38 am It would be like forfeiting the league with 12 points difference with 14 games played so far.
Shyqyr e fituam. One step closer to Skenderbeu getting relegated too. Dinamo is in first place in K2. It'd be amazing is these two teams swapped places. Finally some justice for a decade long injustice.
Next week Partizani vs Tirana . Dinamo got some good investitors last season aswell but Vllaznia won the Group. It will be a return to old times with the Tirana trio back in superliga. Unfortunately Dinamo doesn’t have accademies, they have to get one of those young ones like Akademia e futbollit under their structure if they want to meet requirements. Finantially they can compete easily with other teams for surviving in Superliga unless there will be other political revenges against them.
User avatar
Plako
Posts: 3431
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 27 times
Been thanked: 106 times
Contact:

Tue Jan 19, 2021 3:54 pm

Simboli i Diellit wrote: Sat Jan 16, 2021 10:38 pm Next week Partizani vs Tirana . Dinamo got some good investitors last season aswell but Vllaznia won the Group. It will be a return to old times with the Tirana trio back in superliga. Unfortunately Dinamo doesn’t have accademies, they have to get one of those young ones like Akademia e futbollit under their structure if they want to meet requirements. Finantially they can compete easily with other teams for surviving in Superliga unless there will be other political revenges against them.
If Rama wins in April I don't see politics getting involved at all with Rama being a former Dinamo basketball player and all. If anything he might be inclined to give them a hand.
MercedesBenz240
Posts: 154
Joined: Fri Nov 13, 2020 11:34 pm
Team: Bistrica
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times
Contact:

Tue Jan 19, 2021 4:15 pm

Simboli i Diellit wrote: Sat Jan 16, 2021 10:38 pm they have to get one of those young ones like Akademia e futbollit under their structure if they want to meet requirements.
They have youth teams, so yes they meet the requirements
User avatar
Plako
Posts: 3431
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 27 times
Been thanked: 106 times
Contact:

Thu Jan 21, 2021 7:57 pm

Partizani fiton 1-0 derbin ndaj Tiranes me nje gol te Cinarit te cilit vetem 5 minuta iu deshen te shenonte pasi u fut ne loje. Distanca ndaj Vllaznise mbetet ende 9 pike. Dy ndeshjet e rradhes me Teuten jashte dhe Vllaznine brenda do jene vendimtare per vazhdimesine ne kampionat.
ZenMaster
Posts: 1271
Joined: Tue Mar 03, 2015 2:50 pm
Team: Čukarički Stankom
Has thanked: 102 times
Been thanked: 88 times
Contact:

Thu Jan 21, 2021 10:11 pm

Plako wrote: Thu Jan 21, 2021 7:57 pm Partizani fiton 1-0 derbin ndaj Tiranes me nje gol te Cinarit te cilit vetem 5 minuta iu deshen te shenonte pasi u fut ne loje. Distanca ndaj Vllaznise mbetet ende 9 pike. Dy ndeshjet e rradhes me Teuten jashte dhe Vllaznine brenda do jene vendimtare per vazhdimesine ne kampionat.
Qejfi bahet me shkodran!
Urime Plako!
Dy ndeshjet e ardhshme e percaktojn kampionatin. Murataj ishte shume pozitiv sot, edhe Stenio Junior tregoj me shume per pak minuta se Solomon per gjysmen e sezonit. Me dy afrime cilesore ne krahet e mbrojtjes besoj qe mund ta rivalizojm Vllaznine deri ne fund.
Keqardhje per Muçin, per shperdorimin e tmerrshem qe i ben Tirana talentit te tij. Prej se ka ardh Nevili trajner ai luan shume larg portes, dmth vjen ne gjysen e fushes per te marr topin dhe per te organizuar manovren sulmuese qe eshte veprim "kriminal" per karakteristikat qe posedon. Tirana po i kerkon nje futbollisti me cilesite e Icardit me lujt si Dybala dhe Neymar.
User avatar
Plako
Posts: 3431
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 27 times
Been thanked: 106 times
Contact:

Thu Jan 21, 2021 10:51 pm

ZenMaster wrote: Thu Jan 21, 2021 10:11 pmQejfi bahet me shkodran!
Urime Plako!
Te shofim si do shkoje. Jam ok edhe nq e fiton Vllaznia kete vit se kane vuajtur shume keto vite.
ZenMaster
Posts: 1271
Joined: Tue Mar 03, 2015 2:50 pm
Team: Čukarički Stankom
Has thanked: 102 times
Been thanked: 88 times
Contact:

Fri Jan 22, 2021 12:28 am

Plako wrote: Thu Jan 21, 2021 10:51 pm
ZenMaster wrote: Thu Jan 21, 2021 10:11 pmQejfi bahet me shkodran!
Urime Plako!
Te shofim si do shkoje. Jam ok edhe nq e fiton Vllaznia kete vit se kane vuajtur shume keto vite.
Potenciali i Vllaznise eshte i jashtezakonshem dhe as une nuk do te merzitesha aspak nese e fitojn titullin edhe pse uroj ta tifoj Partizani. Me vjen keq qe nuk po monetarizojn dot suksesin e tyre per shkak pandemise sepse stadiumi do te ishte i stermbushur.
Kuqaloshi maoist
User avatar
Plako
Posts: 3431
Joined: Wed Feb 25, 2015 5:21 am
Location: NYC
Team: Partizani
Has thanked: 27 times
Been thanked: 106 times
Contact:

Fri Jan 22, 2021 1:35 am

ZenMaster wrote: Fri Jan 22, 2021 12:28 am
Plako wrote: Thu Jan 21, 2021 10:51 pm
ZenMaster wrote: Thu Jan 21, 2021 10:11 pmQejfi bahet me shkodran!
Urime Plako!
Te shofim si do shkoje. Jam ok edhe nq e fiton Vllaznia kete vit se kane vuajtur shume keto vite.
Potenciali i Vllaznise eshte i jashtezakonshem dhe as une nuk do te merzitesha aspak nese e fitojn titullin edhe pse uroj ta tifoj Partizani. Me vjen keq qe nuk po monetarizojn dot suksesin e tyre per shkak pandemise sepse stadiumi do te ishte i stermbushur.
Vllaznia eshte keqmanaxhuar nga Bashkia per gati 30 vjet, po ka nje nder tifozerite me fanatike ne gjithe Shqiperine. Ndoshat nga Marsi fitllojn dhe lejojne tifozat ne stadium. Me duket se me Partizanin ishin futur nja 600 veta brenda.
Post Reply
  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 2 guests